Osoby będące na diecie, chcące zrzucić nadprogramową ilość kilogramów, mogą sięgać po naprawdę rozmaite metody, które w zamyśle mają im ułatwić i przyspieszyć proces odchudzania. Można pokusić się o przytoczenie popularnego przysłowia „tonący brzytwy się chwyta”, a wiele osób chwyta się popularnych i dostępnych w sieci preparatów, określanych jako „spalacze tłuszczu”. Czy jednak tego rodzaju produktu są skuteczne, a co najważniejsze- bezpieczne?

Czym są spalacze tłuszczu?

Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, co znajduje się w składzie danego produktu. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „spalacz tłuszczu”, zostajemy wręcz przytłoczeni ilością dostępnych w sprzedaży produktów, z czego większość – zwyczajnie się od siebie różni pod kątem zawartych substancji i składników. Najczęściej jednak zauważa się występowanie preparatów, które w swoim składzie posiadają kofeinę, kapsaicynę, piperynę, katechinę, forskolinę, a dodatkowo – często tak ujmują to sprzedawcy i producenci – specjalne wyciągi z egzotycznych owoców.

Czy tego rodzaju preparaty są bezpieczne i skuteczne?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co znajduje się w składzie danego spalacza tłuszczu. Wiele osób uważa je za swoiste placebo, warto jednak podkreślić, że w pewnym stopniu rzeczywiście wspomagają proces odchudzania i redukcji tkanki tłuszczowej. Najczęściej za sprawą składników, które wpływają na zwiększenie termogenezy naszego organizmu. Do takich składników należy między innymi kapsaicyna, jak i piperyna, które naturalnie znaleźć możemy w czarnym pieprzu i ostrych przyprawach. Faktem jest także to, że spożywanie pikantnych potraw, a więc tych, które zawierają wspomniane składniki, bezpośrednio wpływa na przyśpieszenie metabolizmu poprzez zwiększenie termogenezy organizmu.