Pandemia i przejście na tryb zdalny sprawiły, że komputer jeszcze bardziej stał się naszym przyjacielem; komu z nas nie zdarzyło się np. jeść tuż nad klawiaturą? Praca to jedno, a dbanie o sprzęt to drugie! Jak więc w szybki i efektowny sposób pozbyć się okruszków z klawiatury? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Jak pozbyć się okruchów z klawiatury?

Jednym z najprostszych i najpopularniejszych sposobów jest… „wytrzepanie” okruszków! Dobrze jest mieć pod ręką również delikatną szmatkę, którą możemy wyczyścić zabrudzoną powierzchnię. Już kilka energicznych ruchów z odwróconą klawiaturą pomoże nam uporać się z większymi kawałkami znajdującymi się pomiędzy klawiszami. Wszystko róbmy jednak z wyczuciem tak, by nie uszkodzić sprzętu.

Akcesoria do czyszczenia klawiatury

Po takim przygotowaniu nadszedł czas na użycie pędzelków, dzięki którym możemy „wymieść” pozostałe okruchy znajdujące się między klawiszami. Dobrze sprawdzi się przy tym również specjalny przyrząd do czyszczenia klawiatury, tzw. odkurzacz USB, który wessie wspomniany kurz, brud oraz resztę zanieczyszczeń. Jeśli nie posiadamy takiego sprzętu, mogą go zastąpić wspomniane już pędzelki (najlepiej różnej wielkości).

Plan: zniwelować siedliska bakterii

Nie ulega wątpliwości, że klawiatura jest idealnym miejscem dla… bakterii! Dobrze jest więc zdezynfekować klawiaturę, używając do tego np. specjalnych ściereczek do czyszczenia sprzętu elektrycznego. Jeśli nie mamy takich pod ręką, możemy wówczas użyć chusteczek antybakteryjnych. Po takim procesie warto „doczyścić” jeszcze klawisze i obszary między nimi suchą szmatką.

Alkohol izopropylenowy plus patyczki do uszu

Inną opcją czyszczenia klawiatury jest sposób z alkoholem izopropylenowym naniesionym na patyczki do uszu. Pamiętajmy o tym, że tylko taki preparat będzie odpowiedni do podjęcia wspomnianej czynności – „zwykły” alkohol mógłby bowiem wyrządzić szkody w sprzęcie, np. usuwając też oznakowania na klawiszach.

Sprężone powietrze i masa plastyczna

Każdy użytkownik komputera, będąc w sklepie z akcesoriami, z pewnością zauważył możliwość zakupu sprężonego powietrza oraz masy plastycznej. Pierwszy z nich ułatwia „wydmuchanie” zanieczyszczeń z klawiatury, natomiast drugi z wymienionych produktów gromadzi brud z klawiatury poprzez swoją lepką konsystencję. Tak rozprowadzona masa ułatwia bowiem zebranie drobin poprzez ich „przyklejenie” do produktu.

Oczywiście to tylko kilka z wielu sposobów na to, jak szybko wyczyścić klawiaturę. A jaki jest wasz patent na czysty sprzęt komputerowy?