Kanapa, tak jak i każdy inny mebel codziennego użytku, wymaga regularnego odświeżenia i czyszczenia. Wskutek najzwyklejszej eksploatacji pojawiać się mogą na niej zabrudzenia, ogromny wpływ na to mają również przebywające w domu zwierzęta – lub zwyczajny pech, kiedy to podczas oglądania ulubionego serialu przypadkiem rozlejemy na nią pojemnik z napojem. Jak więc domowymi sposobami można pozbyć się najczęstszych rodzajów zabrudzeń?

Zwierzęta w domu

Większość właścicieli zwierząt dzieli się na tych, którzy nie pozwalają swoim zwierzętom wchodzić na łóżka czy właśnie kanapy, oraz na tych, którzy się do tego faktu nie przyznają. Jest to oczywiście żartobliwe kategoryzowanie, niemniej jednak – zwierzęta, a w szczególności ich sierść, potrafi znacząco utrudnić cały proces sprzątania. Tak jak w przypadku sierści, jak i wszechobecnego kurzu – niezwykle pomocny okaże się odkurzacz wyposażony w specjalnie końcówki, dzięki którym pozbędziemy się zanieczyszczeń. Innym, równie skutecznym rozwiązaniem, jest użycie rolek do ubrań lub gumowych rękawic.

Zamiast chemii – cytryna i soda.

Cytryna, oprócz walorów smakowych, ma również wiele zastosowań czyszczących, a przy tym – pozostawia przyjemny zapach. Przy pomocy sody oczyszczonej, można na ich bazie stworzyć skuteczną mieszankę czyszczącą, która poradzi sobie z zabrudzeniami. W przypadku świeżych i wciąż wilgotnych zabrudzeń warto sięgnąć jedynie po sodę oczyszczoną, która dodatkowo sprawi, że zneutralizuje brzydki zapach. Niestety jednak – nie wszystkie plamy mogą zostać wyczyszczone domowymi sposobami – w ostateczności należy więc sięgnąć po odpowiednie środki czyszczące.