Krety potrafią dać się we znaki wszystkim działkowiczom, jak i osobom, które posiadają przydomowy ogródek. Zwierzęta te są powszechnie uznawane za szkodniki, kopiąc w ziemi, niejednokrotne uszkadzają korzenie rosnących roślin, jak i tworzone przez nich kopce zwyczajnie w sposób negatywny wpływają na walory wizualne danej działki lub ogródka. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że krety przynoszą więcej pożytku, aniżeli szkód – nie tylko napowietrzają grunt, lecz także zjadają ogromną ilość robactwa, które odpowiedzialne jest za wyrządzanie o wiele większych szkód w naszym ogrodzie. Co równie ważne – zwierzęta te znajdują się pod ochroną, a jego zabicie skutkować może nałożeniem grzywny lub aresztu. Jak więc, w pacyfistyczny sposób, a więc niezagrażający życiu kreta, wyeksmitować go z naszego terenu?

Zanim postanowisz pozbyć się kreta, pomyśl o jego pożyteczności.

Natura nie znosi próżni, dlatego, zanim postanowimy pozbyć się kreta, dowiedzmy się, co może przyjść na jego miejsce. Jednym z kandydatów jest przede wszystkim turkuć podjadek – jego nazwa nie sprawia, że pomyślimy o nim w negatywnym kontekście, tymczasem jednak jest to szkodnik, który potrafi wyrządzić wiele szkód. Zdarza się, że krety niszczą rośliny poprzez uszkodzenie korzeni – nie jest to jednak celowe działanie, w przeciwieństwie do turkucia podjadka, drutowców czy pędraków, które w stosunkowo szybkim czasie potrafią doprowadzić do zniszczenia naszej roślinności, a które stanowią główne pożywienie kretów.

Bezpieczne metody na pozbycie się kreta.

Jednym z najprostszych, a przy tym skutecznych rozwiązań, jest zastosowanie specjalnych barykad. Tego rodzaju zapory należy wkopać na głębokość przynajmniej 60 centymetrów w bezpośredniej styczności z ogrodzeniem. Takie barykady uniemożliwią kretowi przekopanie się na teren naszego ogródka. Jeżeli jednak posiadamy działkę o znacznej wielkości, może to być czasochłonne i kosztowne działanie. Warto również zasadzić w ogrodzie rośliny, których zapach odstrasza krety – są to między innymi aksamitki, bazylie, czosnek czy czarny bez.