Prawdopodobnie jesteś zaznajomiony z używaniem miodu jako słodzika lub aby pomóc ci spać, ale czy wiesz, że może być również używany do poprawy ogólnego stanu zdrowia? Miód był używany od wieków jako lekarstwo i wykazano, że ma wiele korzyści zdrowotnych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego spożywanie miodu jest dobre dla Twojej skóry, snu, poziomu energii, relaksu i nie tylko!

Miód może być wspaniały dla Twojej skóry.

Miód jest humektantem, co oznacza, że przyciąga wilgoć do Twojej skóry. Ma również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, dzięki czemu świetnie nadaje się do oczyszczania porów i ochrony przed trądzikiem.

Oprócz nawilżania skóry, miód może być również stosowany jako środek złuszczający. Ze względu na wysoką kwasowość (w stanie naturalnym jest to mniej więcej równowartość 3% kwasu solnego), miód dobrze sprawdza się przy regularnym stosowaniu w celu złuszczenia martwych komórek skóry.

Miód na sen

Miód jest naturalnym środkiem wspomagającym sen. Może pomóc Ci zasnąć szybciej i pozostać w stanie snu dłużej.  Miód jest naturalnym źródłem melatoniny, która sprzyja relaksowi i pomaga regulować rytm snu. Miód zawiera również tryptofan, aminokwas odpowiedzialny za regulację nastroju i dostarczanie energii do mózgu, który może poprawić twój wzorzec snu. Miód zawiera serotoninę, neuroprzekaźnik, który działa jak antydepresant, pomagając kontrolować poziom stresu.

Miód na energię

Zacznijmy od podstaw. Miód zawiera glukozę i fruktozę, dwa cukry, które są wykorzystywane przez organizm na energię w różny sposób. Miód ma wyższe stężenie glukozy niż fruktozy, co oznacza, że jest on głównie wykorzystywany przez Twój organizm jako źródło energii. Fruktoza sama w sobie nie może być zamieniona w energię przez Twój organizm – zamiast tego jest przechowywana w postaci tłuszczu, jeśli jest spożywana w nadmiarze.

Jeśli jednak spożywasz miód (i fruktozę) w umiarkowanych ilościach z innymi pokarmami w ciągu dnia, Twój organizm wykorzysta je odpowiednio, nie gromadząc nadmiaru tłuszczu i nie powodując szkód w innych częściach Twojego zdrowia. Oprócz tego, że jest dobrym źródłem węglowodanów do produkcji energii, miód zawiera również wiele niezbędnych witamin i minerałów, takich jak wapń i magnez, które mogą pomóc w utrzymaniu ogólnego zdrowia!

Miód na relaks

Miód jest naturalnym środkiem słodzącym i może pomóc Ci się zrelaksować. Od wieków miód był używany do zwalczania stresu, niepokoju i bezsenności. Miód zawiera niewielkie ilości melatoniny, która pomaga organizmowi regulować cykl snu i czuwania.

Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę w mózgu, który reguluje wewnętrzny zegar organizmu (rytm okołodobowy). Wpływa również na inne hormony, które kontrolują rozwój seksualny u dzieci i nastolatków.

Podczas ciąży poziom melatoniny znacznie wzrasta w nocy, aby pomóc w zapobieganiu porannej chorobie lub nudnościom w czasie ciąży poprzez tłumienie produkcji kwasu żołądkowego w żołądku. Melatonina jest również stosowana jako skuteczny środek na jet lag po podróży samolotem przez strefy czasowe, ponieważ pomaga dostosować rytm okołodobowy do nowego harmonogramu szybciej, niż jest to możliwe bez sztucznych metod, takich jak tabletki nasenne lub środki pobudzające, takie jak kofeina.

Miód zawiera witaminy.

Miód zawiera witaminy, czyli substancje, których organizm potrzebuje do zachowania zdrowia. Do najważniejszych witamin w miodzie należą:

  • Witamina C. Ta witamina pomaga organizmowi wytwarzać kolagen, białko, które utrzymuje skórę i naczynia krwionośne w zdrowiu.
  • Witamina B2 (ryboflawina). Ryboflawina znajduje się w wielu pokarmach o wysokiej zawartości węglowodanów, takich jak chleby i płatki śniadaniowe. Jest potrzebna do wzrostu i współpracuje z innymi witaminami z grupy B, aby utrzymać zdrowie.
  • Witamina B3 (niacyna). Niacyna pomaga organizmowi rozkładać węglowodany na energię, aby mogły być wykorzystane przez komórki ciała. Ta witamina pomaga również utrzymać dobre widzenie i sprawia, że czerwone krwinki, które przenoszą tlen przez krwiobieg; odgrywa również rolę w zdolności uczenia się i tworzenia pamięci w czasie ciąży lub karmienia piersią dla kobiet, które nie są w ciąży lub karmią dziecko.

Miód jest dobry dla twojego serca.

Miód to świetny sposób, aby dodać do swojej diety trochę antyoksydantów, potasu i magnezu. To także dobre źródło witaminy C i witamin z grupy B.

Miód zawiera cynk, żelazo, a nawet trochę wapnia. Oznacza to, że może pomóc w regulacji ciśnienia krwi, jak również utrzymać kości silne i zdrowe.

Miód zawiera minerały, w tym magnez i potas.

Cukier w miodzie to połączenie glukozy i fruktozy. Zawiera również minerały, w tym magnez i potas. Miód jest również bogaty w witaminy, antyoksydanty i enzymy.

Kiedy pszczoły spożywają pyłek z kwiatów, są w stanie przechowywać go w plastrach, aby wykorzystać go jako pożywienie w miesiącach zimowych, kiedy kwiaty nie są dostępne. Spożywanie surowego miodu może pomóc w zmniejszeniu objawów astmy w porównaniu z innymi metodami leczenia bez użycia miodu ze względu na wysoki poziom przeciwutleniaczy zwanych flawonoidami (takimi jak fenol).

Podsumowanie

Jest tak wiele sposobów na wykorzystanie miodu w codziennym życiu. Może on dodać słodyczy do Twojej kawy, herbaty, a nawet wody. Może być używany jako słodzik do pieczenia i gotowania. Możesz stosować go miejscowo na skórę lub włosy jako środek nawilżający, lub odżywkę. Miód jest również świetny do zrobienia maseczki na twarz, która pozostawi Cię w stanie ekstra czystym i odżywionym!