Najpewniej wszyscy doświadczyliśmy w swoim życiu czkawki – zgodnie możemy przyznać, że nie jest to nic miłego. Tego rodzaju dolegliwość potrafi nie tylko napędzić wstydu, lecz przede wszystkim doszczętnie zniszczyć romantyczną kolację w restauracji czy biznesowe spotkanie. Czym spowodowana jest jednak czkawka i w jaki sposób możemy sobie z nią poradzić?

Przyczyny czkawki.

Czkawka objawia się mimowolnymi i rytmicznymi skurczami przepony oraz mięśni oddechowych, najczęściej ustępuje samoistnie w ciągu kilku minut, choć – w ramach ciekawostki – medycyna zna przypadek Amerykanina, u którego czkawka trwała nieprzerwanie przez 68 lat. Czkawka najczęściej pojawia się podczas spożywania posiłku i jest samoistnym odruchem naszego organizmu, który próbuje zapobiec dostaniu się pokarmu do naszych dróg oddechowych.

Sposoby na poradzenie sobie z czkawką.

Szklanka wody czy wstrzymanie oddechu – dostając czkawki to najpewniej pierwsze, o czym pomyślimy. I słusznie, ponieważ wykazują się wysoką skutecznością. Z innych metod możemy wymienić między innymi uciskanie przepony – nie potrzeba jednak do tego wiedzy z dziedziny anatomii, wystarczy wykonać skłon i pozostać w takiej pozycji przez pewien czas. Równie popularne jest „straszenie” – jeżeli komuś uda się skutecznie nas przestraszyć, niewykluczone, że pozbędziemy się czkawki.