Skóra gładka, zdrowa, innymi słowy – idealna. Wiele osób musi się jednak borykać z rozmaitymi problemami, wynikającymi z posiadanego typu swojej cery. Rodzajów cery jest dosyć sporo, a każda z nich wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Cera normalna.

Taka cera jest delikatna w dotyku i pozbawiona wszelkich niedoskonałości. Ten rodzaj cery jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji, wystarczy bowiem stosować kosmetyki nawilżające skórę.

Cera sucha.

Sucha skóra jest mniej przyjemna w dotyku, cechuje się szorstkością i sprawia wrażenie, że jest całkowicie pozbawiona elastyczności. Taka cera jest niezwykle podatna na czynniki zewnętrzne, a więc na przykład zmiany temperatury. Chcąc zadbać o skórę suchą, należy ją odpowiednio odżywić i nawilżyć, pomocne więc będą różnego rodzaju maseczki.

Cera tłusta.

Z cerą tłustą borykają się najczęściej nastolatkowie w okresie dojrzewania. Taka skóra podatna jest na pojawianie się różnego rodzaju stanów zapalnych czy wyprysków. Co równie uprzykrzające, taka cera łatwo odbija światło, wydaje się więc, że cała twarz zwyczajnie błyszczy. Taką cerę należy regularnie oczyszczać i przemywać, pomocne będzie także stosowanie toników o właściwościach antybakteryjnych.

Cera mieszana.

Cera mieszana stanowi największe wyzwanie podczas odpowiedniej pielęgnacji. Taka cera może więc być jednocześnie sucha, jak i tłusta – w zależności od konkretnego miejsca na twarzy. Konieczne jest więc używanie jednakowo preparatów przeznaczonych do skóry suchej oraz tłustej. Ich stosowanie powinno jednak odbywać się miejscowo, a więc w konkretnych częściach twarzy, które cechują się nadmierną suchością czy tłustością.