Dotychczas założenie biznesu wiązało się z ryzykiem, ponieważ należało założyć działalność gospodarczą. Na samym początku generowało to dużo kosztów, nikt tak naprawdę nie wie, czy biznes „wypali”, a jednak trzeba płacić składki. Naprzeciw wychodzi właśnie działalność nierejestrowana, która otwiera furtkę osobom bojącym się o poniesienie dużych kosztów na start, nieważne czy pracujemy na etacie, czy też ma być to dodatkowych sposób zarobku, prawie każdy może spróbować ze swoim biznesem? A czemu „prawie” każdy? Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

Jakie warunki trzeba spełniać na samym początku?

Tak naprawdę nie są tak bardzo wygórowane wymagania, każda osoba myśląca o starcie ze swoim biznesem i zostania „szefem” bez problemu spełni wszystko, co jest wymagane.

• Nie możesz przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia, które w 2022 roku wynosi 1505 zł brutto.
• Przez ostatnie 5 lat nie prowadziłeś żadnej firmy, która nie była wpisana do rejestru CEIDG.
• Możesz korzystać z takiej działalności, jeśli nie oferujesz usług, które są objęte licencjami, koncesjami.
• Działalność prowadzisz tylko sam i twoja działalność nie jest spółką. Jak widać, nie jest to wcale dużo, tym bardziej zaczęcie sprzedaży w swoim sklepie internetowym będzie dużo bardziej komfortowe i nie będzie to tak obciążające psychicznie.

Czy praca na etacie ma wpływ na działalność nierejestrowaną?

Bez żadnego problemu można prowadzić działalność nierejestrowaną, pracując na etacie, nieważne, czy to jest umowa o pracę, czy też zlecenie. Praca na etacie i działalność się ze sobą nie sumują, wszystkie składki opłaca pracodawca, zostaje tylko do zapłacenia podatek dochodowy, który będziesz musiał zapłacić od zarobionych pieniędzy.

Pracownik fizyczny — czym może błysnąć na rozmowie o pracę?

Kiedy należy założyć działalność gospodarczą?

Po przekroczeniu przychodu większego niż 1505 zł brutto należy zarejestrować działalność w CEIDG. Jednak nie należy się Marwic, jeśli dalej nie jesteś pewien, czy biznes pójdzie dalej w dobrym kierunku, to istnieją ulgi na start, które zwalniają z płacenia pełnych składek ZUS. Oszczędzone pieniądze można wykorzystać do promocji sklepu, aktualizowania oferty produktowej, czy ogólnie na rozwój sklepu.