Jakość, a więc i długość naszego snu wpływa w głównej mierze na nasze codzienne życie. Bezsenność czy problemy z zasypianiem mogą się nam w znacznym stopniu uprzykrzać, a w skrajnych przypadkach uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Problemy ze snem, spadkiem jego jakości czy całkowitą bezsennością są szczególnie dokuczliwe, jednak same w sobie są najczęściej jedynie objawem głębszego problemu.

Przyczyny problemów ze snem.

W większości przypadków wszelkie problemy ze snem czy bezsennością są ściśle powiązane z zaburzeniami psychicznymi. Mowa tu przede wszystkim o depresji, nerwicy czy zaburzeniach lękowych. Jeżeli w ciągu dnia doświadczamy ogromnej ilości stresu, na przykład poprzez nadmiar obowiązków, może się to odbijać na jakości naszego snu. Równie ważne są nasze codzienne nawyki – nadmierne spożywanie kawy wiąże się z dostarczaniem do naszego organizmu ogromnych ilości kofeiny. Jeżeli jednak prowadzimy stosunkowo spokojne życie, a mimo to cierpimy na bezsenność lub inne problemy ze snem – warto odwiedzić lekarza, gdyż mogą to być objawy wielu poważnych chorób.

Leczenie bezsenności i innych problemów ze snem.

Leczenie bezsenności lub problemów ze snem opiera się głównej mierze na określeniu źródła tego problemu. Doraźne można ratować się preparatami ziołowymi lub uzyskanymi od lekarza tabletkami nasennymi. Jest to jednak działanie tymczasowe, które w żadnym stopniu nie rozwiąże tego problemu, a jedynie go pogłębi. Warto jest także zapewnić sobie optymalną dawkę codziennego wysiłku fizycznego – pamiętajmy jedynie, by nie ćwiczyć na krótko przed snem. Wysiłek fizyczny pobudza wydzielanie wielu hormonów, między innymi adrenaliny, która w żadnym stopniu nie ułatwi nam zaśnięcia.