Jest wiele osób, które mają potrzebę zredukowania swojej wagi. Zazwyczaj zastanawiają się one wtedy, jaką dietę najlepiej wybrać.

Okazuje się, że diet do wyboru jest naprawdę dużo. Warto poznać ogólną charakterystykę najbardziej popularnych diet, by znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska przez lekarzy uważana jest za jedną z najzdrowszych diet. Jest ona bardzo chętnie stosowana przede wszystkim w takich krajach jak Włochy i Grecja.

Dieta śródziemnomorska bogata jest przede wszystkim w świeże warzywa i owoce. Występują w niej także ryby, owoce morza, rośliny strączkowe, naturalne zioła i oliwa z oliwek. Co ciekawe przy tej diecie często podaje się do posiłków czerwone wino, co może spodobać się wielu osobom.

Dieta Montignaca

Dieta Montignaca to nic innego jak dieta opierająca się na niskim indeksie glikemicznym. Głównym jest założeniem jest spożywanie produktów niskoprzetworzonych, które mają niską zawartość cukru. Przy tej diecie należy ograniczyć spożycie tłuszczów i picie kawy.

Jest ona szczególnie polecana pacjentom ze zdiagnozowaną cukrzycą. Co ciekawe w tej diecie nie jest konieczne liczenie kalorii. Należy jeść takie porcje, aby nie odczuwać głodu. Ważne jest natomiast właściwe łączenie tłuszczy, białek i węglowodanów.

Dieta ketogeniczna

Ostatnio dieta ketogeniczna jest bardzo modna. Pod tą nazwą rozumiemy specjalny sposób odżywiania, który sprowadza się do znacznego ograniczenia ilości węglowodanów. Dla osób stosujących tę dietę głównym źródłem energii są tłuszcze. Tutaj przeczytasz o wpływie diety ketogenicznej na zdrowie.

W diecie ketogenicznej należy spożywać około 70% tłuszczów a węglowodany mogą stanowić jedynie 5% w składzie posiłków. Dieta ketogeniczna wykazuje dużą skuteczność przy spalaniu tłuszczów, jednak wymaga ona odpowiedniego stosowania, dlatego najlepiej prowadzić ja pod kierunkiem dietetyka.