Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne czyszczenie swojego laptopa i komputera z zalegającego wewnątrz kurzu. Praktycznie żadna obudowa nie jest w stanie uchronić nas przed kurzem, który zbierać się może na wewnętrznych podzespołach urządzenia. Jak więc wyczyścić komputer z kurzu i dlaczego powinniśmy to robić?

Konieczność czyszczenia urządzeń – dlaczego to robić?

Sprzątamy i czyścimy nasze biurka, meble czy ściany, a zapominamy o takich rzeczach, jak laptop czy komputer. Zgromadzony w urządzeniu kurz może powodować zauważalny spadek wydajności komputera, co jest bezpośrednio związane z narastającą temperaturą – kurz najczęściej osiada na chłodzeniu i wentylatorze, które pełnią niezwykle ważną rolę. Innym, typowym objawem, który informuje nas o tym, że w urządzeniu znajduje się znaczna ilość kurzu, może być wzmożony dźwięk wydawany przez pracujące wentylatory.

Jak wyczyścić komputer z kurzu?

Zarówno w przypadku komputera stacjonarnego, jak i laptopa, musimy w pierwszej kolejności zdjąć boczną lub dolną część obudowy, która chroni podzespoły urządzenia. Do pozbycia się kurzu najlepiej nadaje się sprężone powietrze – zdecydowanie nie zaleca się używania wilgotnych ściereczek, gdyż może to doprowadzić do zwarcia po podłączeniu do zasilania i uszkodzenia. Zarówno w laptopach, jak i komputerach, znajdujące się w nich wentylatory można bez większego problemu wymontować, gdyż te zazwyczaj mocowane są jedynie na kilku śrubkach.