Fakt, że na świecie istnieje tak wiele ras psów, jest w głównej mierze sprawką człowieka. Poprzez krzyżowanie ras psów na przestrzeni wieków uzyskiwano osobniki, które miały zaspokoić potrzeby człowieka. Niektóre rasy wyróżniają się pod pewnymi względami, a mianowicie – za sprawą swoich rozmiarów. Niewielkie psy z całą pewnością nie sprawdzą się w roli stróża, jednak są niezwykle popularne na całym świecie – bez względu na swoje wymiary, psy zawsze są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Przedstawimy listę kilku ras, których rozmiary… nie do końca są imponujące.

Chihuahua.

Najpewniej wiele osób to właśnie tę rasę uważa za jedną z najmniejszych – co jest oczywiście prawdą. Te psy w większości przypadków mogą ważyć do 3 kilogramów, co do wzrostu – dorosłe osobniki zazwyczaj mierzą około 20 cm.

Maltańczyk.

Te pocieszne psy są swoistym uosobieniem najprawdziwszej słodkości, przez co jest niezwykle popularna na całym świecie. Maltańczyki charakteryzują się ogromną ilością energii, a przy tym są niezwykle inteligentne.

Yorkshire Terrier.

Yorki to przeurocze zwierzęta, które swoje niewielkie rozmiary nadrabiają ognistym temperamentem i ogromną odwagą – w większości przypadków, niestraszny jest im kontakt z kilkukrotnie większymi od siebie psami. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że rasa ta pierwotnie wykorzystywana była do tępienia szczurów – jeżeli więc mamy problem z gryzoniami, lepiej postawmy na drapieżnego yorka, aniżeli kota.