Kawa dla wielu osób stanowi najważniejszy element swoistego rytuału rozpoczęcia dnia. Za sprawą zawartej w niej kofeiny pobudza nas do działania, dzięki czemu zyskujemy niezbędną energię do pracy. A przy tym – po kilku łykach tego czarnego naparu odczuwamy natychmiastową potrzebę udania się do toalety. Co więc jest więc sekretem takiego działania kawy na nasz układ trawienny?

Dlaczego kawa tak na nas działa?

Konieczność udania się do toalety po wypiciu nawet kilku łyków kawy spowodowana jest tym, że kawa w znaczącym stopniu stymuluje oraz wpływa na aktywność naszej okrężnicy. Okrężnica pełni szczególnie ważną rolę w naszym organizmie – dostarcza nam wodę, substancję odżywcze oraz magazynuje kał. Kawa wprawia okrężnice w ruch, co jest bezpośrednią przyczyną tego, że po jej wypiciu odczuwamy potrzebę skorzystania z toalety.

Co takiego znajduje się w kawie?

Główną przyczyną stymulacji okrężnicy przez kawę są melanoidyny, które przechowują błonnik pokarmowy. Związki te powstają podczas palenia kawy – sam błonnik w znaczącym stopniu usprawnia trawienie oraz wzmaga perystaltykę jelit. Ciekawą kwestią jest to, że takie działanie kawy na nasze jelita jest sprawą całkowicie indywidualną, bowiem nie na każdą osobę zadziała w ten sam sposób.