Kolor naszych zębów zależny jest od wielu aspektów – pomijając tak podstawową kwestię, jak regularną i prawidłową higienę jamy ustnej, zdarzyć się może, że kolor naszych zębów uzależniony jest uwarunkowań genetycznych. Niektórzy po prostu obdarzeni są naturalnie białymi zębami, które nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Na kolor zębów wpływ ma także czas, bowiem z wiekiem szkliwo zaczyna się ścierać, a to sprawia, że zęby stają się żółtsze czy nawet szarzeją.

Domowe sposoby?

Najpewniej wszyscy znają metody wybielania zębów, które polegają na wykorzystaniu takich substancji, jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, kurkuma czy węgiel aktywny. Warto w tym momencie podkreślić, że domowe metody stanowią spore niebezpieczeństwo dla szkliwa naszych zębów. Może ono zostać uszkodzone, a to sprzyjać będzie powstawaniu próchnicy.

Wybielanie zębów bez niszczenia szkliwa.

W drogeriach i na sklepowych półkach często natrafić możemy na specjalne preparaty, których zadaniem jest wybielenie zębów. Najczęściej występują w postaci past lub pasków – są przy tym o wiele bezpieczniejsze, aniżeli stosowanie wspomnianej wyżej sody, kurkumy czy kwasku cytrynowego, gdyż, jeżeli użyte zgodnie z zaleceniami, nie uszkodzą naszego szkliwa. Czy takie preparaty są skuteczne? W pewnym stopniu tak. Oczywiście, jeżeli liczymy na śnieżno biały uśmiech – mocno się zawiedziemy. Są one w stanie usunąć osad nazębny, a tym samym częściowo wybielić zęby – jednak najlepsze efekty uzyskamy za sprawą specjalistycznego zabiegu u dentysty.