Roztocza to niewielkie pajęczaki, które w znaczącym stopniu potrafią uprzykrzyć życie wszystkim domownikom. Te mikroskopijne istoty są ściśle powiązane z kurzem – zakłada się, że roztocza są niemal wszędzie. Mimo tego, że są tak pospolite, to odpowiedzialne są za powodowanie licznych problemów, w tym również tych związanych ze zdrowiem. Przypuszcza się, że około trzech milionów Polaków boryka się z alergiami wywołanymi przez roztocza. Czy można się ich pozbyć?

Gdzie gromadzą się roztocza?

Roztocza najczęściej gromadzą w materacach, kanapach, fotelach czy dywanach. Te pajęczaki mogą osiągać do jednego milimetra długości, dlatego zauważenie ich gołym okiem jest wręcz niemożliwe – zakłada się jednak, że nawet na jeden milimetr kwadratowy przypadać może aż kilka osobników.

Czy roztocza są groźne dla ludzi?

Roztocza same w sobie nie są groźne dla naszego zdrowia, jednak ich obecność powodować może liczne alergie u wielu osób. Zalicza się do tego między innymi alergie związane z układem oddechowym – do reakcji alergicznych należą między innymi kaszel, drapanie w gardle, katar, nieżyt nosa. U niektórych osób pojawić się mogą także swędzące miejsca, a nawet poważne zapalenia skóry.

Czy można pozbyć się roztoczy?

Całkowite pozbycie się roztoczy jest w zasadzie niemożliwe, nie oznacza to jednak, że nie ma sensu podejmować z nimi walki. By zredukować liczbę roztoczy w naszym domu, należy przede wszystkim postawić na regularne sprzątanie. Miejsca, w których znajdować się mogą roztocze, a więc materace czy dywany, należy często odkurzać. Najskuteczniejsze okazuje się pranie w temperaturze przynajmniej 60 stopni.