Głód nikotynowy to prawdziwa zmora wszystkich, którzy postanowili zerwać ze szkodliwym nałogiem palenia papierosów. Często jest jednak tak bardzo nasilony, iż uniemożliwia normalne funkcjonowanie, czy wręcz sprawia, że wiele osób do nałogu powraca. Z głodem nikotynowym można walczyć na wiele sposób – od specjalnych plastrów, gum do żucia czy pastylek, po medytacje czy sport.

Objawy głodu nikotynowego.

Głód nikotynowy to nie tylko uczucie ogromnej potrzeby zapalenia papierosa. Objawy mogą być także całkowicie fizyczne i utrudniające normalne funkcjonowanie. Do najczęstszych objawów głodu nikotynowego zalicza się przede wszystkim uczucie lęku, rozdrażnienia, problemów z koncentracją czy nadmierną sennością – lub wręcz przeciwnie, pobudzeniem. Rzucenie palenia może się także wiązać ze zwiększeniem apetytu, ponieważ nikotyna naturalnie go obniża – łatwo jest więc o zyskanie kilku, dodatkowych kilogramów.

Leczenie głodu nikotynowego.

Leczenie głodu nikotynowego opiera się w głównej mierze na przyjmowaniu różnego rodzaju preparatów, w których składzie znajduje się nikotyna. Pozwala to zmniejszyć skutki rzucenia papierosów, a jednocześnie zaspokoić wyrobioną w naszym organizmie potrzebę uzyskania nikotyny. Te preparaty to przede wszystkim specjalne plastry, gumy do żucia czy pastylki. Jeżeli głód nikotynowy jest wyjątkowo dokuczliwy, lub jego objawy są dosyć silne – istnieją także specjalne leki, które bezpośrednio wpływają na zmniejszenie głodu nikotynowego. Te leki dostępne są jednak tylko na receptę.